تبلیغات
وطنیم ایران.آنا یوردوم آذربایجـــــــان - استاد علیزاده: تهمت زنندگان به استاد شهریار باید مجازات شوند
 
آخرین مطالب
 
پیوندهای روزانه
استاد علیزاده: تهمت زنندگان به استاد شهریار باید مجازات شوند
استاد علیزاده: تهمت زنندگان به استاد شهریار باید مجازات شوند
پشت این لفاظی ها اهداف بسیار شومی وجود دارد


استاد جمشید علیزاده در واکنش به برخی سخنان  مطرح شده در کنگره بزرگداشت روز ملی شعر و ادب فارسی گفت: اگر کسی سندی برای ادعای واهی مطرح شده دارد حتما رو کند.
به گزارش نصرنیوز، این شهریار شناس در گفت و گو با خبرنگار نصر نیوز افزود: کسی که اتهام سرقت ادبی به کسی مانند استاد شهریار می زند باید آن را در دادگاه ثابت کند وگرنه مجرم است. کسانی که چنین اتهامات واهی و شرم آوری به استاد شهریار نسبت می دهند، دنبال اهداف شومی هستند. یقیناً پشت صحنه این شبهه افکنی ها اهداف شوم و کثیفی وجود دارد و یکی اهداف آنها تحریک حرکات تجزیه طلبانه است.
متن کامل در ادامه مطلب

پشت چنین اقدامات موذیانه ای پیش بینی های هدفمندی وجود دارد

استاد علیزاده ادامه داد: وقتی مرجع آذربایجانی به بزرگی استاد شهریار که یک شاعر ملی است و روز شعر و ادب ملی به افتخار ایشان نامگذاری شده است چنین گستاخانه مورد تاخت و تاز قرار می گیرد، یقیناً پشت چنین اقدامات موذیانه ای پیش بینی های هدفمندی وجود دارد. وارد کردن چنین شبهه ای به چنین شخصیت بزرگی و آن هم به شعری از ایشان که آئینه دار تاریخ تشیع بوده و در ادبیات این مرز و بوم بی نظیر نمی تواند بدون پشتوانه باشد.

وی افزود: موقعیت استراتژیک آذربایجان بسیار حساس است؛ به هزار و یک دلیل گفته و ناگفته کسانی که چنین اتهامات گستاخانه ای را به استاد شهریار نسبت می دهند، قصد تحریک مردم آذربایجان را دارند. مسئولان متولی هم خواب هستند؛ چند روز گذشته توسط ارشاد در تبریز برای استاد شهریار مراسم بزرگداشت می گیرد بدون اینکه درباره این اتهام بزرگ روشنگری شود. این همایش بزرگداشت بهترین فرصت بود که به این اتهامات پاسخ داده شود. بنده نیز در اعتراض به این عملکرد همایش بزرگداشت را تحریم کردم.


اگر سندی درباره این اتهامات دارید ارائه کنید

عضو هیئت علمی دانشنامه ادب فارسی گفت: حوزه هنری تهران در 27 شهریور طی همایشی در ظاهر قضیه برای تجلیل از شهریار برگزار کرد و در آن جلسه شخصی بنام «جواد محقق» مدعی شده است: « شعر "همای رحمت" متعلق به استاد شهریار نیست و شهریار این شعر را به سرقت برده است. اما بنده (جواد محقق) به دلیل سخنان آیت الله مرعشی نجفی در این باره سکوت کرده و تا کنون چیزی نگفته بودم!»

استاد علیزاده خاطرنشان کرد: از عزیران همشهری مدعی فرهنگ و مدیریت فرهنگی هم چندین نفر در آن جلسه حضور داشتند که سکوت کردند.

مولف کتاب شناختنامه استاد شهریار با عنوان "به همین سادگی و زیبایی" که بیش از 100 بار تا کنون تجدید چاپ شده است، با انتقاد شدید از گستاخی فردی بنام جواد محقق گفت: اگر شعر "همای رحمت" متعلق به استاد شهریار نیست، پس متعلق به کیست؟ ایشان بعد از چهار روز در توضیح این اتهامات وارده به استاد شهریار گفته اند که صلاح نمی دانم بیشتر درباره این موضوع افشاگری کنم! و در آینده سخن خواهم گفت!

استاد علیزاده تاکید کرد: اگر سندی درباره این اتهامات دارید ارائه کنید اما اگر ندارید پس دنبال چه چیزی هستید و به چه اهداف شومی می خواهید برسید؟


عامل وحدت جغرافیای ایران مذهب تشیع است

وی در پاسخ به این سوال که ما قبلا شاهد فعالیت عده ای معلوم الحال در رابطه با مخالفت با انتخاب روز وفات استاد شهریار به عنوان روز ملی شعر و ادب بودیم و آیا این اظهار نظرها ریشه در آن تنگ نظری های عده ای خاص دارد یا خیر؟ گفت: ببینید من فکر می کنم آن عده به نوعی فاز دیگر آن مخالفت ها با تخریب استاد شهریار را شروع کرده اند. چون در آن برهه پاسخ مناسبی به این شبهات داده نشد، آن عده معلوم الحال جری تر شدند. ما در آن زمان ساعت ها در این مورد بحث کردیم که اگر شاعر ملی در قرن 21 انتخاب می شود با چه مولفه هایی باید انتخاب شود. مولفه های شاعر ملی در استاد شهریار محقق است و این مولفه ها در شاعر دیگری نیست. استحضار دارید که بعد از دوره صفویه عامل وحدت جغرافیای ایران مذهب تشیع است؛ پس شاعر ملی در اولویت اول باید شیعه باشد و بزرگ ترین اثر در حوزه تشیع را آفریده باشد. بزرگتر از شهریار در این حوزه چه کس دیگری سراغ داریم؟ شاهکاری بزرگتر از "همای رحمت" و "شب و علی" در حوزه شعر شیعی داریم؟ قطعاً پاسخ منفی است. در هیچ شاعر دیگری چنین اثری نیست.  مولفه دیگر بعد ملی گرایی شاعر است. منظومه "تخت جمشید" استاد شهریار جزو شاهکارهای ادبیات معاصر است و شهریار در این منظومه از ملیت ایرانی در کنار تشیع دفاع می کند. پس شاعر ملی کسی می تواند باشد که در دفاع از هویت ملی و نیز هویت مذهبی اثر درخشان و جهانی داشته باشد.

این یار دیرینه استاد شهریار افزود: چون پاسخ مناسبی به این شبهات داده نشد و مسئولان با انفعال با این قضیه برخورد کردند چنین افرادی جری تر شده اند. به عنوان نمونه همایش تجلیل از مقام شهریار در تبریز بود که مسئولان لام تا کام سکوت کردند در برابر کسانی که هویت ملی و مذهبی ما را زیر سوال می برند.


پشت این لفاظی ها اهداف بسیار شومی وجود دارد

وی ادامه داد: شهریار این همه شعر دارد چرا این افراد روی شعر "همای رحمت" دست گذاشته اند؟ چرا شعر "آمدی جانم به قربانت" را مطرح نمی کنند. پس مطمئن باشید پشت این لفاظی ها اهداف بسیار شومی وجود دارد که قصد بازی با انبار باروت را دارند و آنها دقیقاً قصد تحریک افکار عمومی مردم آذربایجان را دارند؛ در گذشته فاز اول این طرح شوم را با فیلم آقای کمال تبریزی برای تخریب استاد شهریار را اجرا کردند و اخیراً با این اظهارات مضحک فازی دیگر تخریب استاد شهریار را شروع کرده اند. اگر با این حرکات موذیانه برخورد سختی صورت نگیرد این افراد حلقه را تنگ تر خواهند کرد.

 

در روز ملی شعر و ادب خبری از شهریار در رسانه ملی نبود

استاد جمشید علیزاده در پاسخ به این سوال که چرا ما به صورتی عجیب و مشکوک شاهد بی توجهی به استاد شهریار در رسانه ملی و سایر رسانه ها و جوامع ادبی هستیم، گفت: بنده در اعتراض به این مسئله کلاس های شهریار شناسی را تعطیل کردم و تا زمانی که به این مسائل به درستی واکنش نشان داده نشود، کلاس ها را از سر نخواهم گرفت. عجیب است که رسانه ملی به کوچکترین اتفاق خنده دار در گوشه ای از این کشور بارها در تلوزیون اشاره می کند، اما در روز ملی شعر و ادب خبری از شهریار در رسانه ملی نیست! این چه روز ملی شعر و ادب است؟ این چه رسانه ملی است؟ چه سیاستی پشت رسانه ملی مخفی شده است؟ اگر هدف این است که از شهریار نامی نباشد، خب کنار بکشند؛ تخریب چرا؟ شهریار به شما نیازی ندارد. یقین دارم که توطئه ای شوم پشت این جریان وجود دارد اما گوش شنوایی در کار نیست.


بنیاد ملی حفظ و نشر آثار استاد شهریار تشکیل شود

وی افزود: من پیشنهاد می کنم بنیاد ملی حفظ و نشر آثار استاد شهریار تشکیل شود و توسط خود مردم و شیفتگان استاد شهریار اداره شود تا از افکار، اندیشه ها و هنر استاد شهریار حفاظت کند. همین کافی است که بدانید فقط در 120 مورد شعر دفاع مقدس استاد شهریار دستکاری شده است.

این شهریار شناس بنیاد شهریار شناسی در تبریز را عملاً فاقد صلاحیت و فاقد خاصیت دانست و گفت: تنها چیزی که در آن بنیاد مطرح نیست استاد شهریار است؛ این بنیاد تا حالا یک نیم صفحه عملکرد از استاد شهریار نداشته است و فقط اسمش شهریار است.

وی در پایان اظهار داشت: بنده 25 سال است این سخنان را می گویم اما هر کس به مصالح خود فکر می کند و شهریار وجه المصالحه آنان است. تا حالا که این همه کنگره بزرگداشت برای استاد شهریار گرفته شده است هیچ خاصیتی به جز پر کردن جیب برخی افراد نداشته است. در حالی که دولت در این قضیه کم نگذاشته است اما این کنگره ها و همایش ها خروجی نداشته است. من بار دیگر هشدار می دهم که باید با این مسئله تخریب، توهین و تحقیر استاد شهریار بطور جدی برخورد شود، وگرنه افراد معلوم الحالی با انبار باروت بازی می کنند.

گفتنی است در کنگره ای که توسط حوزه هنری تهران برای بزرگداشت روز ملی شعر و ادب و استاد شهریار ترتیب یافته بود، جواد محقق طی سخنانی نسبت به تعلق غزل معروف «علی ای همای رحمت» به استاد شهریار، ابراز تردید کرد.

وی با بیان این که تحقیقات ادبی باید راه خودش را برود تا بتواند پرتوی بیشتری را در روی واقعیات بیافکند، تاکید کرد: من در این مورد مقاله ای هم نوشتم اما وقتی ماجرای خواب شهریار و دیدارش با مرحوم آیت الله مرعشی نجفی رخ داد از انتشار آن به احترام این رخداد صرف نظر کردم اما معتقدم باید که بالاخره روزی این مسئله مطرح شود!

در شائبه ایجادشده نیز این هنر شهریار است که از شعری (که البته کسی جز جواد محقق آن را ندیده و نخوانده) توانسته شاهکاری مانند «علی ای همای رحمت» را بیافریند. از طرف دیگر تکنولوژی چاپ و نشر در نیم قرن گذشته، احتمال انتساب همزمان یک شعر به چند شاعر را از میان برده است. مگر این که کسی قصد دست درازی به شعر شاعری دیگر را داشته باشد. امری که متاسفانه، دقیقاً ناظر به سخنان جواد محقق است. هر چند که وی در آن واحد، بر تکریم و احترام مقام ادبی شهریار نیز تاکید دارد.

هنوز متولیان فرهنگی آذربایجان و اهالی فرهنگ و هنر پاسخ درخوری به این اتهام سنگین وارده از سوی جواد محقق به ساحت ادبی استاد شهریار رحمه الله علیه نداشته اند.


+ منتشر شده در نصرنیوزمی توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
http://uupload.ir/files/vfql_%D8%AA%D9%84%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%853.jpg