تبلیغات
وطنیم ایران.آنا یوردوم آذربایجـــــــان - کرمانشاه قلب تپنده غرب+تصاویر
 
آخرین مطالب
 
پیوندهای روزانه
کرمانشاه قلب تپنده غرب+تصاویر
کرمانشاه قلب تپنده غرب+تصاویر 
سفرنامه کرمانشاه / نوروز 93
میدان آزادی کرمانشاه بزرگترین میدان شهر و مرز بین بافت قدیم و بافت جدید کرمانشاه - معروف به گاراژ
 پس از پایان یافتن مدت زمان پیش بینی شده برای اقامت، دیدار و بازدید از جاذبه های شهر همدان در ششمین روز از فروردین و به دنبال هماهنگی هایی که با میلاد عزیز دوست خوب و میهمان نواز کرمانشاهی و مدیر وبلاگ "کرمانشاه گهواره تمدن" انجام داده بودم؛ این شهر تاریخی را به مقصد کرمانشاه ترک کردم.
بـقیه در ادامه مطلب

کرمانشاه با فاصله حدوداً 790 کیلومتر از اردبیل؛ بزرگترین شهر کرد نشین کشور دارای آب و هوای معتدل کوهستانی و اماکن تاریخی و طبیعی دیدنی در منطقه غرب کشور است که نزدیکی آن به مرز مشترک ایران و عراق و قرار گیری این شهر در مسیر زائرین کربلا و عتبات عالیات، امتیازی دیگر بر سایر امتیازات و موقعیت های خاص این شهر افزوده است.

کرمانشاه طبق آمار سال 1390 (آخرین آمارگیری) و پس از الحاق شهرها و مناطق پیرامون به محدوده شهری کرمانشاه با مجوز وزارت کشور، با جمعیتی بالغ بر ۸۵۱ هزار و ۴۰۵ نفر به عنوان نهمین شهر پرجمعیت ایران شناخته شد و بر اساس قوانین و شرایط اعلام شده از سوی وزارت کشور که شهرهای بالای 500 هزار نفر جمعیت کشور را کلانشهر به حساب می آورد، هم اکنون و طبق همان قانون نهمین کلانشهر کشور محسوب می شود.

از نخستین لحظات ورود به شهر از سمت دروازه تهران یا همان ورودی از سمت همدان می توان ویژگی های کلانشهری را به خوبی در چارچوب و کالبد شهر احساس کرد، شهری که بیشتر از شرق به غرب گسترش و توسعه یافته و با توجه به جنب و جوش دائمی موجود در آن چنین به نظر می رسد که کرمانشاه در واقع قلب تپنده غرب کشور است.

 

بلوارهای شیک و خوش نقش مکمل زیبایی های کرمانشاه


بلوار شهید بهشتی کرمانشاه معروف به "بولوار"


اگر از روی نقشه هم به شهر کرمانشاه نگاه کنید اولین موردی که جلب توجه می کند شبکه ای از بلوارهای طولانی است که از شرق تا غرب این شهر گسترده شده است و این موضوع در زمان گشت و گذار در داخل شهر نیز کاملا مشهود است.

بلوار شهید بهشتی که اهالی کرمانشاه در صحبت های روزمره خود آن را فقط "بلوار" می نامیدند یکی از مهمترین این بلوارهاست و از لحاظ قدمت و هم از لحاظ طول و زیبایی می توان گفت گل سرسبد بلوارهای این شهر است که محوطه تاریخی تاق بستان(طاق بستان) در شرق کرمانشاه را در مسیری مستقیم به طول تقریبی 14 کیلومتر به میدان آزادی (گاراژ) در غرب این شهر متصل کرده و در واقع نقش یک بزرگراه درونشهری را ایفا می کند.

از جمله شاخصه هایی که می تواند بلوار اصلی کرمانشاه را در سطح کشور منحصربه فرد جلوه دهد، وجود مسیر ویژه پیاده روی تحت عنوان "جاده سلامت" در طول روفوژ کل این بلوار 14 کیلومتری است که با طراحی و مبلمان بسیار شیک، فضای سبز و آب نماهای زیبا با نورپردازی حرفه ای و همچنین با درختان کهن سال و سربرافراشته در برابر دیدگان رهگذران خودنمایی می کند و چنین به نظر می رسید که این بلوار محل اصلی رفت و آمد و محل گذران اوقات فراغت خانواده های کرمانشاهی نیز باشد.

بلوار نوبهار یکی دیگر از بلوارها با طراحی و مبلمان زیبا در کرمانشاه بود که تقریبا در محدوده مرکزی شهر (از لحاظ جغرافیایی) قرار داشت؛ اما به اندازه بلوار شهید بهشتی طولانی نبود.

 

تاق بستان و بیستون نمادی از همزیستی تاریخ و طبیعت


طاق بستان یا تاق بستان در شمال شرقی شهر کرمانشاه


نمی توان از کرمانشاه صحبت کرد اما چیزی از آثار تاریخی و طبیعت آن نگفت، آثار تاریخی که مشخص است شکل گیری آن به طرز آشکاری متأثر از طبیعت و اقلیم خاص منطقه بوده است.

از چندین کیلومتر مانده به کرمانشاه وقتی ارتفاعات دو کوه سنگی و صخره ای بیستون و پَرو با شیب بسیار تند را نگاه می کنید حتی قبل از رسیدن و مشاهده منطقه می توان حدس زد که چنین موقعیتی با دارا بودن چشمه ها و سراب های پرآب همچون موقعیت کوه بهشتی ساوالان (سبلان) در اردبیل همواره می تواند در طول تاریخ برای جلب توجه بشر جاذبه های لازم را جهت اسکان داشته باشد.

بنابراین کرمانشاه نیز با قرار گرفتن در کنار این ارتفاعات از این قاعده مستثنی نبوده و وجود آثار تاریخی فاخری همچون تاق (طاق) بستان در شمال شرقی شهر و مجموعه جهانی بیستون با سنگ نگاره ها، کتیبه ها و آثار مربوط به سلسله هخامنشیان و دوره ساسانی در 25 کیلومتری شمال شرق شهر در دامنه کوه بیستون خود گواهی بر این مدعاست.


تندیس باستانی هرکول در محوطه بیستون کرمانشاه - این تندیس برخلاف آنچه که در عکس ها نشان می دهد ابعاد کوچکی داشته و طول آن حدود یک متر است


این اماکن تاریخی علاوه بر ارزش تاریخی زیادی که دارند به دلیل داشتن طبیعت زیبا با چشمه سارها، سراب های محسور کننده و جنگل کاری های صورت گرفته در پیرامون آن به مقصد جذابی برای مسافران و گردشگران تبدیل شده و می توان همزیستی تاریخ و طبیعت را در طول سالیان دراز در این اماکن به خوبی احساس کرد.

سراب نیلوفر در فاصله حدوداً 17 کیلومتری جنوب غربی شهر با امکاناتی نظیر اسکله قایقرانی و کمپینگ مسافر، باغ گل ها و باغ پرندگان صدف در حاشیه کمربندی شهر موسوم به باغراه غربی، پارک های بزرگ شرقی و غربی تاق بستان که به گفته دوستان کرمانشاهی در مجموع جزو بزرگترین پارک باغ های کشور محسوب می شود، پارک بزرگ کوهستان با آبشار مصنوعی بسیار شبیه به آبشار طبیعی! در ارتفاعات شمال تاق بستان؛ همچنین دو عمارت زیبای تاریخی تحت عنوان تکیه بیگلر بیگی و تکیه معاون الملک در بافت تاریخی کرمانشاه به همراه بازار قدیمی و مسجد جامع از دیگر اماکن دیدنی و تاریخی مهم این شهر بود که در این سفر 3 روزه به همراه میلاد دوست عزیز وبلاگ نویس کرمانشاهی از آن ها بازدید کردیم.

 

المان های نوروزی کرمانشاه و تاثیر آن بر سیمای عمومی شهر


المان کشتی در میدان بسیج یکی از المان های نوروزی کرمانشاه در سال 93


هرچند برای اولین بار بود که به کرمانشاه سفر کرده بودم و از وضعیت سیمای عمومی این شهر در سال های گذشته اطلاعی نداشتم اما با مشاهده اقدامات تحسین برانگیز شهرداری کرمانشاه در اجرا و نصب المان های بزرگ و زیبای نوروزی در نقاط مختلف شهر و با توجه به گفته شهروندان این شهر که وضعیت امسال را با سال های گذشته مقایسه می کردند؛ کاملا مشخص بود که امسال سیمای عمومی شهر تأثیر مطلوبی از اجرای المان های نوروزی گرفته و این اقدام خود نشاط بیشتری بر فضای میادین و بلوارهای کرمانشاه حاکم کرده بود.

از دیگر اقدامات شهرداری کرمانشاه در زمینه زیباسازی شهر می توان به اجرای طرح فوق العاده زیبای "باغراه" در طول کمربندی های شرقی و غربی این شهر اشاره کرد، با این توضیح که در کل طول هر دو این مسیرها محدوده ای تقریبا هم عرض با قسمت سواره رو کمربندی در حاشیه های دو سمت مسیرهای مذکور به طراحی فضای سبز با نمادها، المان ها و گونه های گیاهی و درختی منحصر به فرد اقدام شده بود که در واقع شهرداری با این کار ظرفیت بسیار مناسبی برای افزایش سرانه فضای سبز شهر ایجاد کرده و فرصت بیشتری نیز برای بازتولید شاخص های زیباسازی شهری فراهم نموده است.

اختصاص تاکسی های ون به امر تور رایگان کرمانشاه گردی از سری اقداماتی بود که با همکاری شهرداری و میراث فرهنگی این استان انجام گرفته بود و البته طبق گفته راننده یکی از این تاکسی ها تنها بازدید از دو عمارت تاریخی تکیه بیگلر بیگی و تکیه معاون الملک جزو برنامه های این تور بود.

وجود پارک سوار جداگانه ویژه تاکسی ها و اتوبوس های درونشهری در محدوده میدان اصلی شهر که گاراژ یا میدان آزادی می نامیدند از جمله زیرساخت های مهم کرمانشاه بود که به نظر می رسید کار خودروهای حمل و نقل عمومی را در این شهر تسهیل کرده بود.


بخش ساماندهی شده رودخانه قره سو در محدوده شهری کرمانشاه


رودخانه دائمی و پر آب قره سو که از مرکز شهر عبور می کند و می توانست به عنوان اصلی ترین و زیباترین نماد شهر کرمانشاه در کشور مطرح شود؛ متاسفانه آنچنان که باید از چنین ظرفیت کم نظیری استفاده بهینه نشده بود بطوری که حتی در بیشتر نقاط احساس کردم شهر و نحوه توسعه آن بی تفاوت به این رودخانه زیبا بوده و مشخص بود که در طول سال های گذشته این رودخانه صرفاً نقش یک مسیل آبی معمولی اما پرآب در حال عبور از میان شهر را بر عهده داشته است.

اما در بخش های محدودی از حاشیه رود و نزدیک به باغراه کمربندی اقدامات جدیدی در راستای ساماندهی و زیباسازی حاشیه رودخانه قره سو انجام یافته و همچنان در حال تکمیل بود که در همین محدوده نیز کارهای زیبا و جذابی صورت گرفته بود.

 

مونوریل و پروژه های شاخص عمران شهری کرمانشاه


پروژه مونوریل کرمانشاه در حال احداث


فعالیت ها و پروژه های مهم عمران شهری کرمانشاه امروزه با طرح بزرگ مونوریل این شهر شناخته می شود و این طرح با طول نزدیک به 14 کیلومتر در مسیر بلوار اصلی که پرترافیک ترین مسیر شهر نیز محسوب می شود؛ طراحی شده و پس از اتمام قرار است شرق و غرب کرمانشاه را به هم متصل کند.

مونوریل کرمانشاه که از سال 87 و با تصویب بودجه دولتی از سوی مجلس به لحاظ قرار گرفتن در جمع کلانشهرهای کشور؛ آغاز به کار کرده است، هم اکنون در طول مسیر اجرا خودنمایی می کند و طبق اطلاعاتی که از برخی شهروندان کرمانشاهی بدست آوردم این طرح هم اکنون با تصویب 400 میلیارد تومان اعتبار از پیشرفت نزدیک به 20 درصد برخوردار است.

البته برخی از شهروندان کرمانشاهی نیز بر این نکته تاکید داشتند که پروژه مونوریل به لحاظ ایجاد برخی مشکلات ترافیکی و قطع درختان کهنسال در طول مسیر اجرا و سایر دلایل با مخالفت هایی هم روبرو شده و عده ای اعتقاد دارند احداث مترو بیشتر از مونوریل به نفع کرمانشاه خواهد بود.

وجود چندین تقاطع غیرهمسطح در نقاط مختلف شهر و همچنین پروژه در حال اجرای پل سه سطحی ولایت در تقاطعی با همین عنوان در نزدیکی ترمینال مسافربری، پازل کاری ظریف و زیبای پیاده روها به خصوص در اماکن گردشگری، پوشش دیواره های خاکی اطراف معابر و بزرگراه ها با قالب ها و باکس های بتنی گلدانی و ... از دیگر طرح های عمرانی قابل توجه در سطح شهر کرمانشاه بود.


پل سه سطحی ولایت در محدوده مرکزی بلوار اصلی کرمانشاه و نزدیک پالایشگاه


بلندمرتبه سازی هم تا حدودی در کرمانشاه رونق داشت اما معطوف به کل شهر نبود و در مناطق خاصی صورت می گرفت اما در عوض توسعه فضای سبز و درختکاری با استفاده از گونه های مناسب منطقه تقریبا در تمام نقاط شهر به چشم می خورد به طوری که حتی در برخی از خیابان ها به دلیل انبوهی درختان ساختمان های پیرامون دیده نمی شد.


پارک سوار تاکسی ها در میدان آزادی کرمانشاه

 

طرح برخی نیازها از سوی شهروندان/ راه آهن خواسته اصلی مردم کرمانشاه

جدا از همه مزیت ها و امکانات ایجاد شده در کرمانشاه این شهر نیز همچون اکثر شهرها با برخی کمبودها و نیازهایی مواجه بود و طبق گفته شهروندان اتمام طرح راه آهن کرمانشاه اصلی ترین خواسته و نیاز مردم این شهر و کل استان بوده و بر اساس همین گفته ها اجرای تله کابین، ایجاد شهربازی مدرن، مدرن سازی و بهسازی ترمینال مسافربری، تسریع در عملیات احداث استادیوم نیمه تمام 15 هزار نفری کرمانشاه، رفع مشکلات مربوط به ترافیک، رفع مشکلات حاشیه نشینی و ... را نیز می توان از دیگر خواسته های مهم مردم کرمانشاه نام برد.

یکی دیگر از نواقصی که در مسائل شهری کرمانشاه به چشم می خورد عدم راه اندازی سیستم کارت الکترونیک شهروند یا همان بلیت الکترونیکی در سیستم حمل و نقل شهری به خصوص در اتوبوس ها بود که با توجه به گسترش نیاز روزافزون شهروندان در این زمینه امید می رود مسئولان شهری کرمانشاه هرچه زودتر نسبت به راه اندازی این سیستم اقدام کنند.

همچنین با طرح چند سوال از تعدادی از شهروندان کرمانشاهی متوجه شدم بخشی از نگرانی های مردم این شهر نیز به احتمال آسیب رساندن پروژه مونوریل به فضای سبز واقع در امتداد بلوار شهید بهشتی مربوط می شود که جا دارد مسئولان کرمانشاهی با اتخاذ تدابیر لازم این پروژه مهم را با کمترین آسیب رسانی ممکن به فضای سبز منحصربه فرد منطقه پیش ببرند.

تصاویر بیشتر از اماکن دیدنی کرمانشاه:


تور رایگان کرمانشاه گردی با استفاده از تاکسی های ون


تاق بستان یا طاق بستان

سفره خانه های سنتی واقع در محوطه تاق بستان


پارک های شرقی و غربی پیرامون تاق بستان که عمدتا دارای درخت بلند کاج آمریکایی بودند


تاق بستان کرمانشاه - پارک بزرگ کوهستان


آبشار مصنوعی شبیه به آبشار طبیعی در پارک کوهستان تاق بستاندورنمای شب کرمانشاه از پارک کوهستان


شب های پارک کوهستان کرمانشاهیادمان زیبای شهدای گمنام کرمانشاه بر فراز پارک کوهستانتکیه بیگلر بیگی کرمانشاه
مسجدی زیبا به نام مسجد عمادوالدوله در بافت قدیمی شهر


تکیه معاون الملک با کاشی کاری های زیبا
سمت راست تصویر، آقا میلاد دوست خوب وبلاگ نویس کرمانشاهی و سمت چپ تصویر هم خودم هستم - در تکیه معاون الملک


محوطه تاریخی بیستون در شهری به همین نام در 25 کیلومتری شمال شرق کرمانشاه


بیستون


بیستون


بیستون


محوطه بیستون و جنگل کاری های زیبای پیرامون آن با استفاده از درختان کاج سوزنی برگ یا همان کاج آمریکایی


محوطه موسوم به فرهاد تراش در دامنه کوه بیستون - راهنمایان می گفتند مربوط به همان کوه کندن فرهاد در عشق شیرین است


بیستون و چشمه های زلال و پرآب جاری در پیرامون آن


 باغ پرندگان صدف کرمانشاهباغ گل ها در کرمانشاه


ورودی باغ گلها که در حال تکمیل بود و در حال حاضر آماده بازدید گردشگران می باشد


باغ گل ها - کرمانشاه


آبشار مصنوعی زیبای واقع در ورودی باغ گل های کرمانشاه - نمای روز


آبشار مصنوعی زیبای واقع در ورودی باغ گل های کرمانشاه - نمای شب و نورپردازی آن


سراب نیلوفر دریاچه ای زیبا در 17 کیلومتری غرب کرمانشاهالمان های شهری و نوروزی و برخی اقدامات زیباسازی شهرداری کرمانشاه

محدوده ساماندهی شده رودخانه قره سو کرمانشاه


آبنماهای کرمانشاه بسیار زیبا و با سلیقه کار شده بود


استفاده از تابلوهای راهنمای مسیر مدل "دروازه ای" در اکثر بلوارها و معابر اصلی که موجب تسهیل در امر آدرس یابی مسافران می شد


استفاده از تابلوهای دیجیتالی بزرگ برای اطلاع رسانی شهری در برخی مناطق مهم شهر و راه اندازی پارکبان الکترونیک


 نورپردازی تمامی پل های روگذر شهر


برخی پروژه های عمرانی و شهرسازی کرمانشاه


استادیوم 15 هزار نفری کرمانشاه


پل قوسی ماشین رو در حال احداث بر روی رودخانه قره سو کرمانشاه


مونوریل کرمانشاه

پل سه سطحی ولایت کرمانشاه

اخبار اردبیل:گزارش و عکس: فرزاد تقی زاده

با تشکر از همراهی و میهمان نوازی دوست خوبم میلاد مدیر وبلاگ کرمانشاه گهواره تاریخ و تمدن کهن  مرتبط با: تصاویر , ایران- ,
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
کرمانشـاه گهواره تمـدن/میلاد سه شنبه 17 تیر 1393 12:08 ق.ظ
سلام...
با دوست عشق زیباست و با یار بیقراری و از دوست درد ماند واز یار یادگاری...
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
http://uupload.ir/files/vfql_%D8%AA%D9%84%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%853.jpg