تبلیغات
وطنیم ایران.آنا یوردوم آذربایجـــــــان - یک فنجان سلامتی با طعم دلارهای رنگی
 
آخرین مطالب
 
پیوندهای روزانه
یک فنجان سلامتی با طعم دلارهای رنگی
یک فنجان سلامتی با طعم دلارهای رنگی
محمد امین خوش نیت
روزنامه نگاری ازتبریز


توریسم درمانی یا همان گردشگری سلامت امر معمول و پذیرفته شده ای برای تمام کشورهای هدف
گردشگر است. چرا که جدای از جنبه های انسانی، سرمایه کلانی را در کشور هدف
به جریان انداخته و در معرفی توانمندی های توریستی، رونق اقتصادی و توسعه
فعالیت های پزشکی در آن کشور نقش مهمی ایفا می کند. اما اگر این موضوع از
برخی جنبه های آن نظیر رعایت حقوق بیماران هر دو کشور میزبان و مهمان، مورد
 غفلت قرار گیرد و یا به لحاظ اختلاف سلیقه ها و اختلاف فرهنگها به مسایل
موجود توجه نشود چه بسا که ممکن است چالش های جدیدی را پیش روی اتباع هر دو
 کشور مبدا و مقصد بگذارد. با این حال، فرهنگ مردم ایران و استان آذربایجان
 شرقی و جمهوری آذربایجان بیشترین اشتراکات فرنگی را با هم دارند و به خاطر
 حسن همجواری بیشتر مبادلات درمانی و بهداشتی بین این دو نقطه صورت می
گیرد.

بقیه در ادامه مطلب
بعد از مدتها بالاخره موفق می شود تا نوبت ویزیت از پزشک معروف و متخصص تبریزی بگیرد تا پدر بیمارش را به آن متخصص معروف ببرد. بنا به درخواست منشی دکتر چند ساعت قبل از رسیدن وقت نوبتشان به مطب رفته اند تا بهانه ای برای منشی باقی نماند. در آن شلوغی مطب جایی را برای نشستن بر روی صندلی های پلاستیکی و نه چندان راحت پیدا می کنند و می نشینند. چهره برخی بیماران با آن پوشش و لهجه و زبان برایش نامانوس می آید. کمی دقت که می کند از خارجی بودن آنها مطمئن می شود. چند آذربایجانی زن و مرد و یک همراه ایرانی که کار هماهنگی با دکتر و منشی را هم انجام می دهد مورد توجه حاضرین قرار می گیرد. برای برخی از بیماران این رفتارها و این افراد کاملا عادی شده و نارضایتی را از چهره شان می توان خواند.

آن راهنمای ایرانی که حتما رانندگی آنها را هم عهده دار است به سرعت هماهنگی های لازم را انجام می دهد و چندین اسکناس دلار و منات را روی میز منشی می گذارد. خانم منشی هم که گویی این مسائل برایش عادی است خیلی ماهرانه و عادی دلارها و منات ها را شمرده و با اشاره دست آنها را به داخل هدایت می کند. مشخص نیست آنها زودتر نوبت گرفته اند یا تو! در نهایت و در لحظات پایانی ویزیت این بیماران خارجی، تو هم با صدای منشی دکتر، نوبت ات می شود و وارد مطب می شوند. آقای دکتر شمرده شمرده دستورات پزشکی را برای آنها اعلام می کند. زبان بیماران خارجی چندان هم سخت نیست. هم برای او مفهوم است و هم برای آقای دکتر. مترجمی هم در کار نیست. دکتر هم به لهجه آنها تسلط کافی دارد و کلمات را به لهجه آنان ادا می کند! گویی سالهاست که با زبان این بیماران و دردهای آنان آشناست. آخر سر هم دسته ای از کارت های ویزیت خود را به این بیماران می دهد که در بازگشت به شهر و روستای خود این کارت ها را به هموطنان خود داده و آنها را به مطب وی راهنمایی کنند.

***

توریسم درمانی یا همان گردشگری سلامت امر معمول و پذیرفته شده ای برای تمام کشورهای هدف گردشگر است. چرا که جدای از جنبه های انسانی، سرمایه کلانی را در کشور هدف به جریان انداخته و در معرفی توانمندی های توریستی، رونق اقتصادی و توسعه فعالیت های پزشکی در آن کشور نقش مهمی ایفا می کند. اما اگر این موضوع از برخی جنبه های آن نظیر رعایت حقوق بیماران هر دو کشور میزبان و مهمان، مورد غفلت قرار گیرد و یا به لحاظ اختلاف سلیقه ها و اختلاف فرهنگها به مسایل موجود توجه نشود چه بسا که ممکن است چالش های جدیدی را پیش روی اتباع هر دو کشور مبدا و مقصد بگذارد. با این حال، فرهنگ مردم ایران و استان آذربایجان شرقی و جمهوری آذربایجان بیشترین اشتراکات فرنگی را با هم دارند و به خاطر حسن همجواری بیشتر مبادلات درمانی و بهداشتی بین این دو نقطه صورت می گیرد.

چند صباحی است که ایران و به ویژه شهر تبریز با این موضوع جدید روبرو بوده است. بالا بودن کیفیت خدمات درمانی ارائه شده در شهر تبریز از یک سو و ارزان تمام شدن هزینه های درمان برای بیماران کشورهای همسایه به ویژه جمهوری آذربایجان که هزینه آن را نه به ریال ایران که ارزش خود را در معادلات سیاسی سالهای اخیر گم کرده بلکه به «منات» و «دلار» اغوا کننده می پردازند سبب شده برخی از پزشکان تبریز سر برای خاراندن نداشته باشند و یا حداقل اینکه ویزیت بیماران دارای دلار و منات را به بیماران ریالی و تحت پوشش تامین اجتماعی ترجیح بدهند.

نگاه منفی بیماران داخلی به تبعیض های پزشکی

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز ورود گسترده بیماران کشورهای همسایه را به تبریز تایید می کند و آن را مویدی برای بالا بودن کیفیت خدمات پزشکی این شهر نسبت می دهد و می گوید: «به دلیل کیفیت خوب و قیمت ارزان خدمات پزشکی در کشور ما که گاه ‌تا یک چهارم و یک ششم هم می‌رسد، استان ما مقصد خوبی برای این مباحث شده است.»

با این حال بسیاری از مردم تبریز و به خصوص بیماران بومی این شهر و شهرستانهای اطراف روی خوشی به این قضیه نشان نمی دهند. حداقل اینکه در طی سالهای اخیر آن خوش بینی و خوشحالی از ورود آنها به تبریز برخلاف سالهای دور، کمتر شده است. این نگاه منفی نیز به دلیل بروز برخی مشکلات مدیریتی و نظارتی و تعارضات فرهنگی روز به روز نیز بیشتر می شود. چرا که بسیاری از پزشکان که حق ویزیت بیماران ایرانی و بومی را اندک می دانند در برابر دلارهای سبزرنگ و منات های خوش رنگ آذربایجانی بیشتر نرمش نشان می دهند و در این میان بیمار بومی و شهرستانی که حتی همین تعرفه های اندک و غیر واقعی (به زعم پزشکان) برای آنها بسیار کمر شکن است مورد بی توجهی و غفلت برخی پزشکان قرار می گیرد. اگر هر روز عصر به مطب برخی از پزشکان که از قضا به حق و یا ناحق شهرتی در زمینه شغلی خویش به هم زده اند بزنید می توانید مریضانی را ببینید که از  ساعت های انتظار خود برای رسیدن نوبت ویزیت خویش گلایه ها کرده و از تبعیض و اجحاف روا داشته شده در حق آنان به خاطر حضور بیماران خارجی انتقاد می کنند. متاسفانه نوعی چشم و هم چشمی هم در بین برخی پزشکان برای جلب بیماران خارجی رواج پیدا کرده است. بسیاری از آنها در هنگام درمان و ویزیت بیماران خارجی خویش حتی بسته ای از کارت های ویزیت خود را به همان بیماران می دهند که در بازگشت به وطن خویش این کارت ها را که برخی از آنها به زبان انگلیسی و زبان محلی مناطق مختلف جمهوری آذربایجان چاپ شده تا هموطنان خود را به مطب وی راهنمایی کنند!

وقتی حق ویزیت اعمال شده برای یک بیمار ایرانی با نوع باکویی آن 6 تا 10 برابر باشد کمتر پزشکی است که می تواند در برابر این درآمد سرشار مقاومت کند. برای اینکه آنها هم از هزینه های گزاف اجاره مطب و معیشت خویش و نیز مطالبات و بدهی های کلان دوران تحصیل خویش حرف های بسیاری برای گفتن دارند. هر چند که این وضعیت «پرپولی» برای همه ی پزشکان ایرانی مقیم تبریز مصداق ندارد. برای اینکه بسیاری از پزشکان متعهد و متخصص هم هستند که درآمد آنها از متوسط درآمد سایر مردم نیز کمتر است.
مرتبط با: مقاله , تبریز ,
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
فروشگاه سبد یکشنبه 14 دی 1393 07:31 ب.ظ
سلام وبلاگ بسیار جالبی داری
خوشحال میشم بهم سر بزنید و اگه با تبادل لینک موافقید وبلاگ بنده را با نام فروشگاه سبد لینک کرده و خبر دهید تا شمارو لینک کنم
به امید دیدار

طاق بستان/بیستون/تکیه معاون الملک چهارشنبه 10 دی 1393 09:03 ب.ظ
بچـــه کـــه بـــاشی
از “نقـــاشی”هـــایتـــ هـــم
مــی‌ تــواننــد بـــه روحیـــاتــ و درونیـــاتتــ پی ببــرنـــد ،
بـــزرگ کـــه مــی‌ شـــوی
از حــرفهـــایتـــ هـــم نمــی‌ فهمنـــد تـــوی دلتــ چـــه خبـــر استــ.

kermanshahan20.blogfa.com (وبلاگ دیدنیهای کرمانشاهان)

kermanshah29.blogfa.com (وبلاگ کرمانشـاه گهواره تمـدن)

kermanshah39.blogfa.com (وبلاگ اخبار کلانشهر کرمانشـاه)
سه شنبه 2 دی 1393 11:02 ب.ظ
امیدوارم با غروب خورشیدماه صفر؛هرآنچه قلب نازنین شما را می آزارد غروب كند وشادی ربیع برشما طلوع كند وهرگز پایانی برآن نباشد.
الهی آمین........
خوشحال میشیم بهمون سر بزنین
مهرنوش چهارشنبه 26 آذر 1393 10:28 ق.ظ
فقط چند روزه وبلاگم رو راه اندازی کردم ، موضوع وبلاگ من یکم اختصاصیه ، یعنی فقط با وبلاگ های پر محتوا مثل وبلاگ تو تبادل لینک می کنم . اینجوری هم بازدید تو زیاد میشه و هم بازدید من.

ممنون میشم یه سر بزنی و باهام تبادل لینک کنی
شاینا چهارشنبه 26 آذر 1393 08:44 ق.ظ
سلام خیلی دوست دارم با سایت ها و یا وبلاگ هایی شبیه شما تبادل لینک داشته باشم.شاید شما هم خوشتون بیاد کافیه یه سر به من بزنی و تصمیم بگیری
نسرین چهارشنبه 26 آذر 1393 08:21 ق.ظ
سـلام وبـــلاگـ ـ ــ خوشـ ـملیــ ــ داری هـ ــاااااااااااااااااااااااااااا :-*
پیــــــــــش منـ ــم بیـ ــااااااااااااااااا گلـ ـــممممممممممممم
دوســــ ــــــــ ـــــــ ـــــتت دااااااااااااااااااارمــــــ ــــــــ ـــــــــــــــ :-*
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
http://uupload.ir/files/vfql_%D8%AA%D9%84%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%853.jpg